FAQ

1. Proč ROYAL BAY®?

Kvalita – Zakládáme si na nejkvalitnějších materiálech, perfektně otestované konstrukci produktů a především velmi kvalitní kompresi. Ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brně vyvíjíme technologie, které zaručují maximální podporu a rozvoj sportovní výkonnosti.

Zkušenosti – Díky dlouholetému vývoji našich sportovních produktů víme, jak má komprese správně působit a jaký typ sportovní komprese zvolit pro konkrétní sportovní aktivitu. Toto jedinečné know-how jsme vytvořili na základě našich zkušeností se zdravotní kompresí.

Tradice – firma ARIES vyrábí kompresní produkty s certifikovanou zdravotní kompresí již 25 let. V mnoha ohledech se naše sportovní i zdravotní produkty staly referenčními jak na českém, tak i na evropském trhu.

2. K čemu je mi komprese?

Komprese podporuje výkonnost svalu, urychluje regeneraci a chrání sval před zraněním během výkonu a při cestování.

3. Jak komprese funguje?

Komprese správným způsobem stáhne sval a tím nedovolí krvi se volně rozlít do celého krevního řečiště staženého svalu. Důsledkem toho krev rychleji proudí svalem, rychleji odplavuje metabolity a rychleji sval okysličuje. Do svalu se také rychleji a ve větší míře dostávají potřebné minerální látky a soli. Sportovní komprese sval mechanicky stabilizuje a aktivuje před výkonem.

Je třeba proto správně změřit obvod svalu, aby bylo možné garantovat správný efekt použité komprese!

4. Proč nebrat laciné kompresní podkolenky?

Pokud se používají pro výrobu podkolenek nekvalitní materiály, produkty se vyrábí mimo Českou republiku bez možnosti kontroly kvality a vyrábí se jednoduchá technologie nicméně s líbivým designem, pak je skutečně možné dostat se i na cenu kolem 300 Kč za „kompresní“ podkolenky.

Nebezpečí nekvalitního kompresního produktu:

  • Horní lem podkolenky může zaškrcovat lýtko a způsobovat zdravotní potíže.
  • Komprese je v produktu příliš silná nebo příliš slabá a proto nefunguje správně.
  • Kompresní křivka nemá správný průběh, a v tom případě může být i zdraví škodlivá.

Touto cestou my nejdeme a jít nechceme! Vyrábíme kompresní produkty pouze z nejkvalitnějšího elastanu LYCRA®. Naše produkty mají celou řadu skvělých benefitů a díky tomu, že máme naše vývojové centrum i výrobu v České republice, máme pod kontrolou kvalitu našich produktů od použitých materiálů, přes zpracování až po jejich expedici.

5. Jak vybrat pro mne ten správný produkt?

Úspěch se skrývá především ve správné velikosti! Je třeba pečlivě změřit obvod svalu a podle velikostní tabulky pak správně zvolit velikost.

U produktu je dále důležitý typ komprese (cílená, odstupňovaná, zdravotní) a konečně je dobré se podívat také na sílu komprese (velmi silná, silná, střední, lehká).

6. Jak komprese zvyšuje výkon?

Komprese podporuje správné fungování svalu. Urychluje průtok krve svalem, urychluje odplavování metabolitů (např. kyseliny mléčné), urychluje okysličení svalu a přísun minerálů. Tím oddaluje nástup únavy a předchází křečím. Komprese navíc mechanicky sval stabilizuje. Zabraňuje mechanickým otřesům a tím i možným poraněním. Správným prokrvením aktivuje a připravuje sval na výkon. A v neposlední řadě také urychluje regeneraci po výkonu.

7. Působí komprese i jinak než výkonnostně?

Ano, komprese působí preventivně proti vzniku trombotických onemocnění během cestování, podporuje rychlejší regeneraci a učí sportovce přemýšlet o vlastním těle, mechanizmech zvyšování výkonnosti a o správné a dlouhodobě udržitelné formě zátěže.

8. Co za své peníze dostanu?

S našimi produkty dostáváte především kvalitu, na kterou se můžete spolehnout i v těch nejnáročnějších situacích. Dále jistě oceníte celou řadou skvělých benefitů, stejně jako přesah účinků některých našich produktů do zdravotní komprese.

9. Jsem amatérský sportovec, pomůže mi komprese?

Samozřejmě že ano! Komprese podporuje správné fungování svalu obecně, nezávisle na Vaší výkonnosti. Správně zvolená komprese urychluje regeneraci a chrání sval před zraněním během výkonu.

10. Je komprese vhodná pro děti?

Velmi silná (VERY STRONG) a silná (STRONG) komprese je vhodná pro sportovce od 18 let.

Nicméně v naší produktové řadě Air, Neon a Classic máme sportovní ponožky HIGH-CUT a LOW-CUT, které nemají pro děti nežádoucí kompresní efekt.

Případně se můžete podívat na kompresní podkolenky Relax a Start, které mají slabší sílu komprese a mohou tak být použity pro sportovce v dorosteneckých a juniorských kategoriích.

11. Co mám dělat, když nezapadám do tabulek?

Pokud se pohybujete na rozhraní dvou velikostí, pak doporučujeme u chodidla volit spíše velikost menší, jelikož ponožky jsou velmi flexibilní a o 0,5 čísla se bez problémů přizpůsobí.

Co se týče obvodu svalu, záleží na Vaších zkušenostech a očekáváních. Pokud již máte zkušenosti se sportovní kompresí, nemusíte se bát zvolit velikost menší. Nicméně pokud s kompresí nemáte žádné zkušenosti, doporučujeme zvolit raději velikost větší.

Pokud máte malou nohu (36-38) a zároveň velké lýtko (vel. C3) pak pro Vás může být řešení kombinace sportovní ponožky LOW-CUT a kompresního návleku (Extreme, Extreme RACE, Air, Classic). Případně kompresní podkolenky Relax nebo Start, u kterých se obvod lýtka (kvůli nižší kompresi) neměří.

Pokud máte velikost nohy větší než 47, pak doporučujeme pořídit si pouze kompresní návleky, které plnohodnotně zajistí veškeré kompresní benefity a zkombinovat je s vlastním běžeckým vybavením.