5 TIPŮ PRO ZLEPŠENÍ VÝKONNOSTI ANEB JAK ZVÝŠIT MNOŽSTVÍ DOSTUPNÉ ENERGIE

Výrazným přínosem komprese je, že zvyšuje průtok krve. Děje se tak proto, že stažením svalu snižuje objem krevního řečiště a tak dochází i ke zrychlení průtoku krve. Což poté vede k lepší výkonnosti, protože krev je mimo jiné dopravním prostředkem energie pro svaly.

Energie je hnacím motorem pohybu a tedy sportování. Energii máme v těle uloženou v mnoha různých formách (makroergní fosfáty, krevní cukr, glykogen, tuk), ale všechny se ve svalových buňkách nakonec přeměňují jen na jednu jedinou formu základní energie, která jediná dokáže „pohnout svalem“. Touto energií je ATP, adenosintrifosfát. Na množství ATP, respektive na dostupnosti zdrojů energie, z nichž se ATP vytváří, je pak závislá kvalita našeho sportovního výkonu.

Jakým způsobem můžeme zvýšit množství dostupné energie?

1) Vhodná výživa po výkonu

Na další sportovní aktivitu se nejlépe připravíte správným postupem ihned po skončení sportovního výkonu, kdy začíná běžet regenerace. Je to proces obnovy především vyčerpaných energetických zásob glykogenu ve svalech, které jsou během výkonu významným zdrojem energie a bývají tak vyčerpány mnohdy až na minimum. Kromě regeneračních nápojů pomohou i aminokyseliny podporující obnovu poškozených svalových vláken.

Royal Bay_kompresní oblečení2) Komprese po výkonu

Regenerace zvláště po náročných výkonech trvá 2 a někdy i 3 dny. Dokážeme ji ale zkrátit jednak vhodnou formou výživy, a rovněž použitím kompresního oblečení Royal Bay Odstupňovaná komprese totiž zajistí lepší proudění krve znamenající rychlejší odvod metabolitů včetně laktátu a rychlejší zásobení svalu doplňovanou energií nebo třeba vitaminy a minerálními látkami.  

3) Vhodná výživa během sportu

Během sportu čerpá organizmus potřebnou energii nejen z energetických zásob uložených v těle, ale i z přijaté potravy. Ta však musí být velmi rychle vstřebána. Správná výživa během výkonu je tedy ta s minimem bílkovin a tuků (které se vstřebávají dlouho a organizmus spíše zatěžují) a naopak zaměřená na jednoduché a tedy rychle a snadno vstřebatelné sacharidy - nejlépe formou energetických gelů či energetických tablet, které obsahují vhodnou formu využitelné energie.

4) Komprese během sportu

Kompresní oblečení Royal Bay rovnoměrně (například oproti obinadlu) a vhodně stáhne sval, čímž umožní krvi rychleji proudit svalem a tedy rychleji transportovat energii, odplavovat metabolity, rychleji okysličovat sval i do svalu rychleji a ve větší míře transportovat minerální látky.

5) Výživová vychytávka během sportu

Sportovni vyziva_EnervitJednoduché sacharidy jsou transportovány krví ke svalům. V případě glukózy je to tzv. přenašeč Glut-4, který takto zvládne transportovat 1 gram glukózy za minutu = 60 gramů glukózy za hodinu (a je specializován jen na přenos glukózy). Je jasné, že na množství dostupné energie je závislá kvalita sportovního výkonu a současně by se mohlo zdát, že toto je úzké hrdlo příjmu energie. Ale naštěstí existuje i přenašeč specializovaný na přenos fruktózy a ten zvládne dalších 0,7 gramu fruktózy za minutu = 42 gramů za hodinu. Zvolíme-li tedy během sportu energetické zdroje kombinující glukózu a fruktózu, pak jsme schopni dopravit ke svalovým buňkám 1,7 gramů sacharidů pro výrobu ATP.

Na základě popsaných fyziologických pravidel, tedy podle toho, jak naše tělo při sportu funguje, je jasné, že kombinace kompresního oblečení Royal Bay s vhodnou sportovní výživou Enervit (která vědomě kombinuje ve správném poměru příjem glukózy a fruktózy) dokáže výrazně pomoci s podporou sportovního výkonu.