6 tipů pro kvalitní regeneraci a růst výkonnosti

6 tipů pro kvalitní regeneraci a růst výkonnosti
Mohlo by se zdát, že dlouhodobý přínos sportování je postaven na krátkodobých negativech. A tak tomu i je – především pak v případě, kdy tělo jen ždímete a nevracíte mu to, co mu sportovní výkon vzal. Dokonce v takovém případě ani nemusí dojít k pozitivnímu efektu sportování, tedy růstu výkonnosti a celkové podpoře organizmu. Klíčovým prvkem, který nesmíte podceňovat, je regenerace.

Když mluvíme o krátkodobých negativech se sportem spojených, máme na mysli třeba bolest svalových partií či pohybového aparátu, únavu, pokles aktivity a někdy dokonce i apatii. Jak proti těmto negativům bojovat? Kvalitní regenerací! 

Když totiž budete ke svému tělu solidární a to, co jste mu sportem vzali, mu po výkonu zase vrátíte, budete z toho profitovat oba – vy i vaše tělo. Na cestě k dlouhodobě pozitivnímu vlivu sportu na vaše tělo stačí pamatovat na těchto 6 bodů:

1) Sport přináší benefity

Určitě se nezříkejte sportu, má na tělo dlouhodobě velmi pozitivní vliv. Sport nemusí být hned běhání, jste-li začátečník, zařazujte do svého týdenního režimu pravidelně chůzi.

 

2) Uvědomujte si negativa a předcházejte jim

K dosažení pozitivního efektu ze sportování (či pohybu) se dopracujete i tím, že budete aktivně eliminovat popsaná negativa spojená se sportovním výkonem, což lze poměrně snadno a úspěšně (viz další body).

 

3) Regenerace na prvním místě

Regeneraci posuzujte nikoliv zpětně, ale dopředně. Málokdo slyší na to, že regenerace mu pomůže rychleji obnovit síly po skončeném sportu (ačkoliv je to pravda a je to i velký benefit). Přínos regenerace však není směrem ke skončenému sportu, ale k tomu nejbližšímu dalšímu – regenerace je to první, co můžete udělat pro svůj další trénink, aby měl vyšší efekt, aby zvyšoval vaši výkonnost a aby neprohluboval únavu.

 

4) Na regeneraci je třeba myslet hned, byť trvá dlouho

Pro efektivní regeneraci je velmi důležité si uvědomit dvě věci:
a) Trvá minimálně den, po náročných výkonech i dva dny (48 hodin), než je tělo opět připraveno na další náročný výkon.

b) Stěžejních je 30 minut ihned po skončení sportu (kdy buňky přijímají živiny nejintenzivněji), proto do tohoto okamžiku směřují naše doporučení určitě vypít regenerační nápoj.

Graf Znázorňuje obnovu svalového glykogenu 
Vysvětlení grafu: Svalový glykogen je po sportovním výkonu nejvíce vyčerpaný zdroj energie. Jeho obnova je tudíž klíčovým faktorem před dalším sportem, aby se neprohlubovala míra únavy ale naopak rostla výkonnost. Graf znázorňuje potenciál (schopnost) svalových buněk obnovovat svalový glykogen, a to v závislosti na přijatých živinách v průběhu času po skončení výkonu.
Například: Z grafu vyplývá, že svalové buňky obnoví v prvních 30 minutách po skončení výkonu 4-5x více energie než když stejnou dávku přijmete 60 minut po sportu. Klíčová je samozřejmě forma podaných živin – měly by být snadno a rychle vstřebatelné, aby se co nejdříve dostaly přímo ke svalovým buňkám.  

 

5) Regenerační nápoj - rychlé vstřebání a komplexní složení pro rychlejší regeneraci

Regenerační nápoj je stavěný pro rychlou a kvalitní regeneraci – dodá nejen vypocené tekutiny, ale i sacharidy pro doplnění vyčerpaných energetických zásob, aminokyseliny pro regeneraci svalových vláken, antioxidanty pro eliminaci volných radikálů a minerální látky ztracené potem.

 

6) Kompresní oblečení regeneruje sval

Velkou podporou regenerace je kompresní oblečení tím, že zlepšuje žilní návratnost a cirkulaci krve ve svalu, stabilizuje a zpevňuje namožený a unavený sval, urychluje odplavování metabolitů a tím se i oddaluje nástup metabolické acidózy (únavy svalu).

Kvalitní kompresní oblečení vyberete v naší nabídce.

Odeslat článek známému   Vytisknout