Kompresní oblečení podle druhu sportu

Přínos kompresního oblečení pro lepší sportovní výkon spočívá v tom, že kompresní návleky nebo podkolenky stáhnou sval, čímž:

  • jednak sval zpevní a stabilizují, díky tomu sníží riziko svalového poškození a zmenší i počet drobných svalových mikrotraumat
  • dále pak umožní lepší cirkulaci krve, která je univerzálním dopravcem živin a kyslíku ke svalům i odpadních látek od nich.

Uvedené přínosy fungují i v případě mimosportovních aktivit (například zlepšení cirkulace krve při dlouhém sezení v kanceláři nebo v autě), stejně jako jsou platné obecně pro každý sport. Přesto, jelikož různé druhy sportu zapojují jiné svalové partie a rovněž i v jiných intenzitách, připravili jsme pro vás průvodce správným výběrem kompresního oblečení dle druhu sportů. Při jeho zpracování jsme ve velké míře vycházeli i ze zkušeností sportovců v praxi.

 

Běh

S běháním se často pojí nepříjemné pocity až bolesti svalových partií dolních končetin. Může se jednat o důsledky intenzivních otřesů svalů způsobené běháním po tvrdých površích, nebo z náročných seběhů, při nichž jsou svaly nohou namáhány často nezvyklými pohyby i vysoce intenzivní zátěží. Na vině mohou být také náročné výběhy, kdy dochází k intenzivní námaze svalů. U běhů na tvrdých površích často dochází k velmi nepříjemným pocitům odražených svalů při vzniku svalových mikrotrhlinek kvůli intenzivním a opakovaným svalovým otřesům. Výběhy jsou velmi často spojené se svalovým namožením, které může někdy skončit i poškozením pohybového aparátu včetně šlach či vazů. Tomu se ale dá velmi dobře předcházet vhodně zvolenými:

 

Cyklistika

Při cyklistice dostávají velmi zabrat svaly lýtek a stehen, a to zvláště do prudkých kopců, což se v extrému projevuje výrazným pálením pracujících svalů. Se zvětšující se intenzitou zatížení stoupá i počet svalových mikrotrhlinek, tedy svalového poškození. Poškození svalů není věc, která by přispívala k růstu výkonnosti, je to právě naopak – poškození svalů s sebou nese mnohá rizika (chronická svalová únava, svalová horečka, ruptura svalu atd.) nebo i delší tréninkovou odmlku z důvodu potřeby delší regenerace. Proto jsou mezi cyklisty velmi oblíbené:

  • kompresní podkolenky (ROYAL BAY Energy), které zlepšují cirkulace krve v dolních končetinách,
  • a kompresní stehenní návleky (ROYAL BAY Extreme) pro cílené stažení stehenních svalů.

 

Hokej

V hokeji jsou extrémně zatěžované spodní končetiny – nohy jsou v neustálém zápřahu a svaly se musí vyrovnat s častými změnami intenzit zátěže. Proto hokejisté nejčastěji používají:

U hokejistů jsou velmi oblíbené i regenerační Relax kompresní podkolenky.

 

Fotbal, futsal

I ve fotbale je extrémní nápor na svaly dolních končetin především z pohledu časté změny tempa (sprinty, běh, klus) a směru pohybu. Svaly na nohou jsou tak v neustálém ohrožení vyvolaném častými sprinty, výskoky, změnami směru běhu atd. U futsalistů k tomu navíc přidejme i zvýšené svalové otřesy vyvolané tvrdým povrchem. Z uvedených důvodů se fotbalisté a futsalisté ve zvýšené míře věnují péči o svalové partie dolních končetin, proto patří k jejich oblíbeným produktům:

Oblíbené jsou i sportovní ROYAL BAY ponožky, které díky svému sportovnímu provedení stabilizují chodidlo a nehrnou se.

 

Volejbal

U volejbalu vidíte snad všechny reálné důvody, proč řešit kompresní oblečení. Volejbalisté zapojují svaly nohou i paží, dolní končetiny jsou vystaveny extrémním zrychlením, změnám směru pohybu i výskokům. Svaly nohou i rukou jsou tak velmi zatěžovány a namáhány, proto volejbalisté používají z kompresního oblečení:

Pro své sportovní provedení jsou oblíbené i sportovní ROYAL BAY ponožky.

 

Florbal

I florbalisté vystavují svaly dolních i horních končetin velké zátěži a změnám pohybu – zrychlení, běh dopředu i dozadu, úskoky, rychlé pohyby do stran, při tom všem i silová a dynamická práce paží. Proto mezi florbalisty frčí:

 

Házená

Také házené dominují rychlé pohyby do všech směrů, okořeněné o časté výskoky, obvyklé jsou sprinty, a to vše na tvrdém povrchu vyvolávajícím vyšší nápor na vznik drobných svalových poškození. Důležitá je v házené i práce paží, kde především na střeleckou paži je vyvíjen extrémní tlak. Proto i mezi házenkáři najdeme v jejich oblíbených produktech:

Pro sportovcovu pohodu a snížení vzniku otlačenin v botách pak házenkáři používají i sportovní ROYAL BAY ponožky.

 

Tenis

Pohyb tenisty na kurtu se vyznačuje rychlými sprinty do všech směrů, výskoky, úskoky a k tomu vždy perfektní práce paží. Proto mezi oblíbené kompresní oblečení tenistů patří:

Pro tenistovu psychickou pohodu jsou důležité skvěle padnoucí sportovní ROYAL BAY ponožky a mezi profesionály, z důvodu častého cestování, jsou oblíbené regenerační Relax kompresní podkolenky.

Odeslat článek známému   Vytisknout