Jak používat kompresní podkolenky a kompresní návleky
Jak používat kompresní návleky a kompresní podkolenky BĚHEM SPORTU
Vyšší výkonnost podporují kompresní doplňky tím, že díky stažení zlepšují krevní oběh, čímž se do svalů dostane více energie, živin a kyslíku (čímž snižují únavu svalů) a ze svalů se rychleji odplavují různé odpadní látky včetně zakyselujícího laktátu.
Zdraví pohybového aparátu zlepšují tím, že svaly více fixují a zabraňují tak nejen drobným svalovým mikrotrhlinkám vedoucím až ke svalové bolestivosti a namožení, ale snižují i riziko většího svalového či vazivového poškození.
To všechno jsou přínosy, které oceníte zvláště během sportovního výkonu. Při něm můžete volit mezi cílenou a odstupňovanou kompresí:
- Cílenou kompresi, používanou u návleků ROYAL BAY Extreme a Extreme Race, oceníte především při trénincích a závodech s výrazným zatížením na svalové partie. Tuto náročnost bychom však neměli posuzovat podle tepové frekvence, ale podle náročnosti na zatížení pohybového aparátu. Cílená komprese se proto hodí např. při:
- běhu na tvrdých površích, kde dochází k výrazným svalovým otřesům
- při dlouhých sebězích, při nichž rovněž dochází k silným otřesům a navíc silnému zatížení, kdy svaly musí tlumit opakované dopady těla z vyšší výšky
- běžeckých výbězích nebo cyklistických výjezdech do kopce, kdy jsou svaly extrémně zatěžovány
- kolektivních sportech, kde dochází k častým výskokům, náhlé změně směru pohybu apod.
- při rekonvalescenci po drobných zraněních – pomáhají urychlit návrat do plného zatížení.
Ve všech těchto a podobných případech je vhodné volit cílenou kompresi, která má nejsilnější míru stažení v prostřední části návleku a působí tak nejintenzivněji právě na daný sval.
- Odstupňovanou kompresi, používanou například u kompresních návleků ROYAL BAY Motion nebo kompresních podkolenek ROYAL BAY Energy, oceníte při všech běžných sportovních výkonech, kde vám pomáhají především s podporou krevního oběhu. Je to proto, že odstupňovaná komprese je nejsilnější ve spodní části (té nejvzdálenější od srdce) a směrem k srdci se zmírňuje, což urychluje krevní proudění ze vzdálených míst. Protože krev slouží jako jediný transportní roztok pro dopravu energie, živin a minerálních látek ke svalům (a současně i pro odvádění metabolitů a odpadních látek ze svalů), odstupňovaná komprese prodlužuje sportovní výkon a zvyšuje i výkonnost. Právě díky tomu, že svaly mají více energie a kyslíku a také se pomaleji zakyselují laktátem.
Jak používat kompresní návleky a kompresní podkolenky PO SPORTU
Po každém sportovním výkonu se organizmus snaží vrátit tělo co nejdříve do tzv. homeostázy, což je stabilizované vnitřní prostředí. To bylo sportem silně narušeno úbytkem energie, tekutin, minerálních látek a drobnými neviditelnými poškozeními pohybového aparátu. To vše musí organizmus po sportu co nejdříve opravit a vnitřní prostředí stabilizovat – tomuto období říkáme regenerace.
Nejintenzivnější fáze regenerace trvá asi 2-3 hodiny (zatímco celý proces regenerace je velmi dlouhý a trvá dle intenzity výkonu a kvality přístupu k regeneračním procedurám i 2 až 3 dny). V této fázi intenzivní regenerace se ukazuje jako prospěšné podpořit krevní oběh, aby se odpadní látky odplavovaly z těla rychleji a naopak po sportu dodané regenerační živiny (např. formou regeneračního nápoje) dostaly ke svalovým buňkám co nejrychleji a tedy i ve větším množství.
Proto ve fázi regenerace doporučujeme spíše odstupňovanou kompresi, která více než cílená komprese podporuje krevní oběh. Pokud jste ale trénink absolvovali v návlecích s cílenou kompresí, neznamená to, že byste si je měli hned po sportu převléknout. I cílená komprese podporuje krevní oběh a je tedy vhodnější než nic. Odstupňovaná komprese má ale pro krevní oběh efekt vyšší.
Jak používat kompresní návleky a kompresní podkolenky PŘED SPORTEM
Kompresní návleky a kompresní podkolenky svými vlastnostmi pomáhají aktivovat sval před výkonem tím, že svalovou partii stlačí. Tím podpoří proudění krve a nastartování svalů na sportovní zátěž. Díky návlekům nebo podkolenkám dochází i k zahřátí svalů a udržování jejich vyšší provozní teploty, což také přispívá k běžnému rozcvičení a svalovému zapracování na sportovní výkon.
Na předsportovní zapracování a aktivaci svalů zvolte takový druh komprese (cílená, odstupňovaná), v níž následně absolvujete trénink nebo závod.