Proč nosit kompresní oblečení

Proč nosit kompresní oblečení
Ještě nemáte zkušenosti s kompresními podkolenkami či kompresními návleky a kladete si otázky, zda a proč byste měli kompresní oblečení nosit? Pak právě vám nabízíme odpovědi!

Kompresní oblečení můžeme na základě odborných studií i mnoha zkušeností (viz např. reference) doporučit každému, kdo při sportování nebo v běžném životě zažívá některou z těchto věcí:

  • pocit „odražených“ nohou, zvláště po běhu na tvrdém povrchu nebo po delších sebězích
  • „pálení“ svalů vyvolané velmi náročnými výkony
  • pocit neklidných nohou při dlouhém sezení nebo cestování
  • rychle nastupující únava svalů během sportování
  • pomalý a zdlouhavý proces regenerace po sportu
  • trable s návratem ke sportování po drobných zraněních
  • potřeba stáhnout svalovou partii a tím předcházet jejímu poranění

 

K čemu slouží kompresní podkolenky a návleky?

Úkolem kompresních podkolenek a návleků je stáhnout partie, pro které je daný druh určený: pro lýtkové návleky a kompresní podkolenky je to oblast lýtka, u pažního kompresního návleku paže, u stehenního návleku a kompresních kraťasů stehna.

Stažení svalů někteří sportovci napodobují pomocí obinadla, což je ale dost nepohodlné (obinadlo se rozvazuje nebo sjíždí dolů) a současně je to i fyziologicky nevhodné – překryvem částí obinadla i nerovnoměrným stažením dochází ke škodlivému zaškrcování krevního oběhu. Správné kompresní návleky (lýtkovépažnístehenní) nebo kompresní podkolenky naproti tomu nabízí plynulou kompresi, promyšlenou v rozložení tlaků, vhodně ušitou, aby na těle drželo (a neškrtilo) a s propracovaným zakončením. Jen díky tomu dojde k vhodnému stlačení a tedy zmenšení objemu stažené partie, díky čemuž:

  • Je podpořený rychlejší oběh krve a do svalových partií tak proudí více krve obohacené o kyslík, energii a živiny; současně krevní oběh odvede ze svalů více odpadních látek a metabolitů, čímž je oddalována svalová únava.
  • Zpevněním dojde ke vhodné stabilizaci svalů, čímž předcházíme zvýšeným rizikům poškození svalů.
  • Kompresí umožníte rychlejší návrat ke sportování po drobných svalových poraněních.
  • Stažením chráníte sval před vznikem drobným mikrotraumat z intenzivního zatížení.

Kompresní podkolenky nebo lýtkové návleky navíc pomáhají nejen při sportování. Výše popsané vlastnosti jsou přínosné i během běžných každodenních aktivit spojených s dlouhým sezením v kanceláři nebo při dlouhém cestování, kdy často dochází k pocitům těžkých nohou z důvodu nedostatečné cirkulace krve. Právě kompresními podkolenkami ROYAL BAY RELAX nebo lýtkovými návleky ROYAL BAY MOTION podpoříte krevní oběh.

 

Komprese pro sportování

Pro podporu výkonnosti i ochranu svalových vláken doporučujeme vybírat podle zaměření tréninku a náročnosti zatížení svalové partie ze dvou typů komprese - cílené a odstupňované. Rozdíl mezi nimi je v rozložení tlaků.

  • Cílená komprese cílí na konkrétní sval, takže je nejsilnější právě v místě svalu. Efektem cílené komprese je maximální stabilizace svalu.
  • Odstupňovaná komprese je naopak nejsilnější v nejvzdálenějším místě od srdce a směrem k srdci se komprese snižuje, což stimuluje krevní oběh a tedy rychlejší cirkulaci krve, která je transportní tekutinou pro přenos živin, energie, kyslíku a odvod odpadních látek.
 
Odeslat článek známému   Vytisknout